وبگاه ارتباط با مدارس - پردیس خواهران-آشنایی با ما

آشنایی با ما

پیوند دو نظام آموزشی حوزه و دانشگاه یکی از آرمانهای انقلاب اسلامی بود. این ارزش با تأسیس دانشگاه امام صادق(علیه السلام) در سال 1361، به ریاست یار مخلص امام (ره) و فقیه عالیقدر حضرت آیت الله مهدوی کنی با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحقق گردید. اهمیت حضور زنان مسلمان ایرانی در عرصه‏های مختلف اجتماعی، لزوم تأسیس دانشگاهی را به منظور تربیت نیروهای متعهد و متخصص زن در علوم انسانی ـ اسلامی بیش از پیش آشکار می‏ساخت، لذا هشت سال پس از تأسیس دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، در یال 1369 پردیس خواهران به ریاست سرکار خانم مهدوی کنی تأسیس گردید تا به تعلیم و تربیت و رشد زنان جوان به عنوان مدرس، پژوهشگر و مبلغ بپردازد. در این مدت با جذب دانشجویان برجسته علمی- اخلاقی و اساتید متعهد و متخصص، سعی داشته تا با تقویت ایمان و تهذیب نفس، در فضای سالم و با نشاط، با استفاده از فناوری‌های روز جامعه، نیاز دانشجویان را برآورده سازد و دانش آموختگانی متناسب با نیاز جامعه و نظام جمهوری اسلامی ایران تربیت نماید.

 

گروه‌های علمی فعال در این پردیس شامل:

1-      گروه علمی حقوق با زیر مجموعه کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد حقوق خانواده

2-      گروه علوم تربیتی با زیر مجموعه کارشناسی معارف اسلامی و علوم تربیتی و کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی

3-      گروه فقه و حقوق اسلامی

4-      گروه فلسفه و کلام اسلامی.

 

رشته‌های «معارف اسلامی و علوم تربیتی» و «حقوق خانواده» از ابتکارات پردیس خواهران دانشگاه امام صادقعلیه‌السلام به شمار می‌رود و تنها واحد دانشگاهی است که در این دو رشته دانشجو می‌پذیرد.

 

تسلط بر دو زبان عربی و انگلیسی دانشجویان به عنوان ابزار رایج برقراری ارتباط با علوم روز دنیا و تحول در علوم قدیم در نظر گرفته شده است. به همین دلیل در برنامه درسی دانشجویان در هر ترم  دروس انگلیسی  و عربی با برنامه مشخص گنجانده شده است.

«طرح مطالعاتی شهید مطهری» نیز با هدف پاسخگویی به نیازهای جامعه، ترویج اندیشه‌های ناب اسلامی، تبیین معارف اهل بیتعلیهم‌السلام و افزایش قدرت استدلال و استنتاج دانشجویان در قالب دروس معارف اسلامی تعریف شده است. برگزاری جلسات مباحثه در زمینه دروس تخصصی برای تثبیت آموخته‌های دانشجویان از دیگر فعالیت‌های آموزشی به شمار می‌آید. 

از دیگر ویژگی‌های برنامه‌های پردیس، رویکرد مسأله محوری در ارائه دروس است که این امر با انجام تحقیقات و  پروژه های دانشجویی، نیز گذراندن واحد پایان نامه در دوره کارشناسی به صورت تلفیقی پشتیبانی می‌گردد.

از افتخارات پردیس خواهران آمار بالای پذیرش دانش آموختگان در مقاطع تحصیلات تکمیلی سایر دانشگاه‌ها کسب رتبه‌های تک رقمی در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری و المپیادهای علمی دانشجویی می‌باشد.

دانشگاه امام صادق (علیه السلام) اولین دانشگاهی است که واحدی مستقل برای خواهران با کادر علمی و اداری خانم تأسیس کرده است و مسأله عدم اختلاط، نمود بارز اهمیت دادن به شخصیت زن در حکومت اسلامی ایران است.

برای آشنایی بیشتر با ما اینجا کلیک کنید.

 

12 مهر 1395